Розбір специфічних клінічних випадків підбору корекції

У даній статті наводяться три клінічних випадки, а також опис методів вирішення рефракційних проблем пацієнтів.

Оптична корекція займає лідуюче положення в оптичному світі. Це пов’язано з доступністю і простотою окулярів, однак, як показує практика, далеко не завжди підбір і вибір окулярів є простою процедурою. У даній статті ми розглянемо деякі клінічні випадки які вимагають більш глибокого підходу. Наведені клінічні випадки взяті з прийомів, що проходили в клініці «Офтальмологія для дітей та дорослих».

Клінічний випадок 1.

Пацієнтка 35 років. Зі скаргою на головний біль при використанні окулярів для комп’ютера. Анамнез: Бачить добре. Через тривалу роботу за комп’ютером втомлювалися очі, вирішила придбати окуляри для роботи за ПК. Перші окуляри придбала на ринку — не змогла носити, так як було виражене спотворення кольору. Другі окуляри робила в оптиці. До передачі кольору претензій немає. При використанні протягом 30 хвилин з’являються головні болі і нудота. Об’єктивно: зір 1,0 обох очей, ніякої патології з боку зорових функцій не виявлено. Окуляри: рефракція: planum, посадка на обличчі правильна.

У даній ситуації треба розуміти, що пацієнти мають різну чутливість до різних довжин хвиль. Найбільш фізіологічні хвилі для людини: жовта і зелена частина спектра. Саме тому покриття очкових лінз мають залишковий рефлекс жовтого або зеленого кольору. Однак, в еру комп’ютерних технологій з’явилися нові вимоги до окулярів. Сучасний захист від комп’ютерного випромінювання має на увазі — збільшення контрастності і при цьому зниження надлишкової яскравості. Цей захисний ефект досягається двома методами:

 1. використання абсорбційних фільтрів (в лінзу вводяться спеціальні фільтри);
 2. використання трихроічних фільтрів (фільтр працює за принципом відображення певної довжини хвилі).

Другий тип фільтрів за рахунок своєї естетичності і ефективності набув найбільшого поширення. Однак, відсікаючи надлишковий синій спектр, лінзи з таким покриттям мають синій, блакитний або фіолетовий залишковий рефлекси. Даний рефлекс не є природнім для очей людини і до нього наша зорова система адаптується у кожної людини індивідуально.

Пацієнтці було рекомендовано використовувати лінзи з зеленим залишковим рефлексом або без покриття взагалі. Однак пацієнтка наполягла на захисті. Нами були використані лінзи Rupp + Hubrach Nanoperl — S UV Blue . Вибір грунтувався на малій інтенсивності залишкового синього рефлексу.

В результаті — пацієнтка, в нових окулярах перестала відчувати скарги.

Висновки:

 1. Пацієнт повинен завжди бути проінформований про варіанти захисту від штучного випромінювання та про їхній рівень фізіологічності.
 2. Для наших пацієнтів ми розглядаємо лінзу Rupp + Hubrach Nanoperl — S S UV Blue як лінзу першого вибору для захисту від штучного випромінювання.

Клінічний випадок 2.

Пацієнтка 24 роки. Скарги: постійний головний біль, особливо, що з’являється при роботі за комп’ютером. Анамнез: зверталася до офтальмологів, як результат — направили до невропатолога. Лікує ВСД. Своє захворювання пов’язувала з тим, що до 10 годин на день працює з комп’ютером і при цьому використовує 2 — 3 монітори. Об’єктивно: зір обох очей 1,0. Рефракція після затуманення +2,00 на обидва ока. Зір з корекцією 1,5. Затримка акомодаційної відповіді 1,75.

У даній ситуації у пацієнтки є дві проблеми:

 1. гіперметропія слабкого ступеня обох очей;
 2. недостатність акомодації.

Спочатку пацієнтці намагалися компенсувати аномалію рефракції і дали можливість походити в плюсових окулярах. На жаль, будь-яка корекція для далини не сприймалася — виникали «нестерпні болі за очима». Тоді, було прийнято рішення підібрати окуляри для близу. З огляду на затримку акомодаційної відповіді в 1,75 діоптрії, рецепт для близу склав sph +2.00 Add 1.50. Пацієнтка відзначила, що на відстані 40-50 см стало значно легше дивитися, проте монітор комп’ютера почав розпливатися. Щоб поєднати дві відстані, було прийнято рішення виписати офісний дизайн лінзи. З огляду на мультиекранність в роботі пацієнтки були обрані лінзи з найбільшими полями зору YSIS IMPULSE R&N 2 M .

На даний момент пацієнтка постійно користується своїми окулярами для роботи, головного та очного болю не відчуває.

Висновки:

 1. Показанням для виписування аддідаціі є патологія акомодації з патологічною затримкою.

У своїй практиці ми рекомендуємо використовувати лінзи YSIS IMPULSE R&N 2 M. Особливо, якщо пацієнту потрібна динаміка поблизу (наприклад, великий екран або мультіекранность)

Клінічний випадок 3.

Пацієнт 45 років. Скарг немає. Проходить загальний огляд. Постійно носить окуляри з 10 класу. Водить автомобіль. Останні два роки уникає водіння у вечірній і нічний час через погіршення здатності фокусуватися вдалину. Стан пов’язує з віковими особливостями, тому до лікаря не звертався.

Якість зору дійсно може змінюватися в залежності від ступеня освітлення. Багато пацієнтів пов’язують погіршення зору у вечірній час або з віковими змінами, або сприймають це як норму через зниження контрастності і зниження яскравості.

У вечірній і нічний час наша зорова система адаптується:

 1. відбувається розширення зіниці, для збільшення кількості світла, яке потрапляє на сітківку;
 2. відбувається зсув світосприйняття в більш короткий спектр.

Це є позитивною адаптацією. На жаль, є і негативна — через широку зіницю і зниження контрастності, наша сфокусована система (акомодація) не здатна утримувати розмитий, не чіткий об’єкт. В результаті відбувається фокусування на близьку відстань, що в свою чергу призводить до погіршення зору в далину. У клінічній оптометрії цей діагноз звучить як нічна міопія. Як було показано, середня міопізації становить -0,50 … -1,00 діоптрії.

Даний стан можна компенсувати використанням більш сильних окулярів, у вечірній час. Однак такий підхід часто заважає пацієнтові — друга пара окулярів може забуватися, та й їх використання часом необхідне не тільки при водінні, а й навіть під час простої прогулянки в похмурий час.

Даний пацієнт має три проблеми:

 1. поганий зір вдалину (міопія слабкого ступеня);
 2. пресбіопія;
 3. нічна міопія.

Тому перед нами стояло питання: дати пацієнту три пари окулярів (для далини, для близу і для нічного водіння) або дві пари окулярів (прогресивні та окуляри для водіння в нічний час). Так як на Українському ринку з’явилися R + H , питання було вирішене дуже просто — пацієнтові були виписані лінзи Siia зі спец. добавкою, і покриттям NANOPERL — S UV PLUS .

Чому не водійські окуляри?

Дійсно, коли мова йде про водіїв, перше, що згадується — окуляри для водіння, однак, дуже важливо враховувати — скільки часу пацієнт проводить за кермом. Водійські окуляри мають досить специфічну геометрію — широкі поля зору, але середня зона розраховується під панель приладів, тому в водійських окулярах буде не комфортно тривалий час працювати з гаджетами. Даний пацієнт використовує автомобіль вранці і ввечері приблизно по 1-1,5 год, а основний час проводить в офісі, де працює з гаджетами. Саме тому лінзи Siia є більш правильним вибором в даній ситуації.

Висновки:

 1. Пацієнти можуть не пред’являти скарги на поганий зір у вечірній час, так як вони з цим змирилися. Отже фахівець повинен завжди цікавитися якістю зору пацієнта в різний час доби.
 2. Основна проблема вечірнього зору — розвиток нічної міопії.
 3. Компанія R + H пропонує кілька рішень для таких пацієнтів. Унікальним є те, що цю функцію можна комбінувати з корекцією для пресбіопії.

Наведені приклади показують, що в підборі корекції вагому роль грають не тільки рецепт і ширина коридору в прогресивній, але й максимально індивідуальний підхід. Ряд рішень на сьогоднішній день ми змогли знайти тільки у R + H.

Автори:
Шеховцов Максим Анатолійович — лікар-офтальмолог, дитячий офтальмолог, директор Школи оптометрії.
Мальцева Олександра Станіславівна — лікар-офтальмолог, дитячий офтальмолог, страболог Школи оптометрії доктора Шеховцова.